İzmir Reklam ve Tanıtım Fotoğrafçısı, Fotoğraf Eğitimleri, Fotoğraf Yayıncılığı ve Etkinlikler

Paylaş

Temel Video ve Sinema Teknikleri

Temel Video ve Sinema Teknikleri

Açıklama : Temel Video ve Sinema Teknikleri, video sanatına, sinemaya veya hareketli görüntünün kullanılabildiği herhangi bir alana/mecraya merak duyan, bu alanlarda iş üretmek isteyen veya sinema-video hakkında genel kültürünü arttırmak ve konuyla ilgili temel bilgileri öğrenmek isteyenlere yönelik olarak hazırlanmış bir içeriktir. Ağırlıklı olarak son dönemin popüler ve görece düşük maliyetli hareketli görüntü üretme araçları olan DSLR’lar ve aynasız makinalar üzerinden kurgulanacak olan atölye, temel teknik gereksinim ve bilgileri kapsamakla birlikte, sinema ve hareketli görüntüyü ‘kurgu’ kavramıyla da bütünleştirecektir. Katılımcılar atölye süreci sonunda 1 adet deneysel kısa film çekip, kurgulayarak teslim edeceklerdir.

İçerik : Hareketli Görüntünün Tarihi, Sinemanın Kısa Tarihi, Dijital Video Kaydedicilerin Çalışma Presipleri, DSLR veya Aynasız Modellerle Hareketli Görüntü İçin Gerekli Temel Bilgiler, FPS Nedir, NTSC-Pal Kayıt Yöntemleri Farkları Nelerdir ?, White Balance Nedir?, Video Çekerken Enstantane ve Diyafram Kullanımı, Çözünürlük ve Kayıt Boyutları Neye Göre Sınıflandırılır ? , Codecler ve Kayıt Türleri, Raw, Log veya Sıkıştırılmış Çekim Çeşitleri ve Özellikleri, Sinemada ve Videoda Kullanılabilecek Temel Kamera Hareketleri, Sinematografi Nedir?, Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Nedir ?, Sinemadaki Temel Çekim Planları ve Odak Uzaklığı, Yardımcı Araçlar, Video Art, Temel Sinema Ekolleri, Sinemada Kurgu/Montaj Nedir ?, Popüler Kurgu Programları ve Final Cut Pro / Adobe Premiere Üzerinden Genel Kurgu Mantığı, Katılımcıların Atölye Sürecindeki Deneysel Çekimlerinin Değerlendirilmesi ve Katılımcılar Tarafından Basitçe Kurgulanarak Teslim Edilmesi

Katılım Şartları : Program, ilgi duyan herkese açık bir eğitimdir. Program sürecinde gerekli araç ve gereçler mümkün olduğu ölçüde Karanlık Oda tarafından sağlanacaktır. Buna ek olarak katılımcıların kendi fotoğraf makinaları/video kaydedicileri ve kurgu programı yüklü şekilde bir bilgisayarla katılmaları önerilir. Katılımcıların temel fotoğraf bilgisine sahip olmaları süreç boyunca daha rahat ve hızlı ilerleyebilmeleri adına önerilir.

Danışmanlık Al